Hazırlık Atlama
Proficiency sınavı, üniversitelerin İngilizce bölümleri için uygulamakta olduğu İngilizce yeterlilik sınavıdır. Üniversiteler, İngilizce hazırlık sınıfı bulunan bölümlerde öğrencilerin İngilizce muafiyeti elde etmesi için Proficiency sınavını yaparlar.

Proficiency Sınavı Hangi Bölümlerden Oluşur?
Her üniversite Proficiency sınavını kendi dilediği şekilde hazırladığından genel bir yargıdan söz etmemiz zor olacaktır. Yine de genel olarak baktığımızda üniversitelerin katılımcılara Proficiency sınavında Okuma (Reading), Dinleme (Listening), Yazma (Writing) ve Konuşma (Speaking) soruları sorduğunu görüyoruz. Dil, okuma ve kelime bilginizin yeterli olması durumunda Proficiency sınavından başarılı bir sonuç almanız daha kolay hale gelir. Çalışmalarınızı bu yönde sürdürmeniz daha akıllıca olacaktır.              

Proficiency Sınavına Kaç Defa Girilebilir?
Proficiency sınavına giriş hakkı, üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterir. Eğer ilk sınavda başarılı olursanız bir daha Proficiency sınavına girmenize gerek olmayacaktır. Bazı eğitim kurumlarında yaz okulu adı altında yaz dersleri verilmektedir. Eğer böyle bir kurumun sınavına girip başarılı olamazsanız yaz döneminde belirli bir süre eğitim gördükten sonra tekrar Proficiency sınavına girebilirsiniz. Yine başarısız olmanız durumunda bir sonraki dönem başlangıcını beklemeniz gerekecektir.

Proficiency Sınavına Nasıl Hazırlanılır?
Proficiency sınavına özel kursta ya da dil okullarında hazırlanabilirsiniz. Bol bol pratik yapıp sınavına gireceğiniz kurumun geçmiş yıllardaki Proficiency sınavlarına göz atarak başarılı bir hazırlık dönemi geçirebilirsiniz.

Proficiency Sınavına Nasıl Kayıt Yapılır?
Her üniversite kendi Proficiency sınavını yaptığından kayıt şekli de üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterir. Genelde sınavına gireceğiniz üniversitenin web sitesinde yer alan duyurular kısmında konu ile ilgili bilgi verilir.

Proficiency Sınavı Başvuru Ücreti Ne Kadar?
Proficiency sınavı, üniversiteler tarafından ücretsiz uygulanmakta olan bir sınavdır. Bu sınava giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Yine de sınavına gireceğiniz eğitim kurumunun bu konuyla ilgili yapacağı açıklamaları takip etmenizde fayda olacaktır.

Proficiency Sınav Sonucu Ne Zaman Açıklanır?
Proficiency sınavı sonucu açıklanma süresi, üniversitenin bu konudaki çalışmalarına göre değişebilir. Kimi üniversitelerde Proficiency sınav sonuç açıklanma süresi 1 hafta ile sınırlı tutulurken bazı üniversitelerde bu sürenin uzayabildiği görülmektedir.

Proficiency Sınavının Avantajları Nelerdir?
Proficiency sınavına girip başarılı olmanız durumunda 1 yıllık hazırlık eğitiminden muaf tutulursunuz.

Proficiency Sınav Süresi Ne Kadar?
Proficiency sınav süresi, sınavı yapan üniversite ya da eğitim kurumunun belirleyeceği süre zarfında gerçekleşir. Dolayısıyla bununla ilgili genel bir kanıda bulunmak mümkün değildir. Üniversiteler, Proficiency sınavı öncesinde sınav süresi ile ilgili gerekli açıklamaları yapacaklardır.

Proficiency Sınavına İnternet Üzerinden Başvurulabilir mi?
Bazı üniversiteler dilekçe ile başvuru kabul ederken bazı üniversiteler online başvuru alabilmektedir. Bununla ilgili bilgileri, sınavına gireceğiniz kurumun web sitesinden alabilirsiniz.

Yatay-Dikey Geçiş Durumunda Proficiency Sonuç Belgesi Geçerli Olur mu?
Bazı üniversiteler, başka üniversitelerinden kendi kurumlarına geçiş yapan öğrencilerin Proficiency sınav başarı belgesini kabul ederken bazı üniversitelerin bu konuyla ilgili farklı yaptırımları söz konusudur. Geçiş yapmadan önce Proficiency sonuç belgenizin yeni üniversitenizde geçerli olup olmayacağını öğrenmenizde fayda olacaktır.

Proficiency Sınavı Ne Sıklıkta Yapılır?
Üniversiteden üniversiteye değişmek kaydıyla genel olarak her dönem başında Proficiency sınavı yapılmaktadır.

Proficiency Sınav Puanı Nasıl Hesaplanır?
Puan hesaplaması, daha önceden üniversite tarafından belirlenir ve öğrencilerin Proficiency sınav puanları bu doğrultuda hesaplanır. Proficiency sınavı için genel bir hesaplama yöntemi söz konusu değildir. Her üniversitenin bu konuda kendine has bir hesaplama yöntemi olabilir.