Yds Eğitimi
Ulusal bir sınav olan YDS, bazı özel sektör çalışanları ve kamu personellerinin yabancı dil tazminatı almaya hak kazanmak için ve üniversitelerin akademik kadrolarında görev almak isteyen, YÖK kanalıyla yurtdışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların yabancı dil bilgisi seviyesini belirlemek amacıyla Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)  tarafından 07.04.2013 tarihinden itibaren uygulanan merkezi bir sınavdır. YDS yılda iki kez Nisan ve Eylül aylarında gerçekleştirilmektedir. YDS sınavı,  Almanca, Arapça, Bulgarca, Farsça, Fransızca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Rusça ve Yunanca dillerinde uygulanır ve çoktan seçmeli 80 sorudan oluşur. Her bir sorunun değeri 1,25 puandır ve yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemez.
 
LONDON BRIDGE YDS EĞİTİMİ
London Bridge Dil Okullarında,  ulusal ve uluslararası eğitim dünyasında uygulanan sınavlarda yüksek puan almayı hedefleyen öğrencilere yönelik özel hazırlık programları bulunmaktadır. YDS hazırlık eğitimleri de bunlardan biridir. YDS hazırlık programlarında genel İngilizce eğitimlerinden farklı olarak, sadece o sınava yönelik eğitimlere odaklanılmaktadır. Eğitimler bu sınavlar konusunda uzman eğitmenlerle birlikte geçmişten günümüze uygulanmış sınavların yakın takibinden gelen tecrübe ile hazırlanan, sınav mantığının en iyi şekilde öğrenciye aktarıldığı kaliteli ve geniş içerikli eğitim materyalleri kullanılarak verilmektedir.
Bu programa katılabilmek için adaylar, girecekleri seviye belirleme sınavında eğitim sistemimize göre en az intermediate seviyesinde İngilizce bilmelidirler.
London Bridge Dil Okullarında, YDS hazırlık öğrencileri 20 saat ön hazırlık,20 saat soru çözümü ve 120 ders saati olmak üzere toplam 160 saatlik eğitim alırlar.
ÜDS, KPDS gibi daha önce yapılan dil sınavları 2013 yılından itibaren kaldırıldığı ve tüm dil sınavları YDS çatısı altında toplandığı için diğer yabancı dil puanı için tüm adayların yılda iki kez yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’na (YDS) girmeleri gerekiyor. Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) yılda iki defa yapılıyor. Ancak yılda iki kez yapılan YDS'de yer alan dil sınavlarında yalnızca Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça yılda iki kez yapılıyor.

YDS İlkbahar ve sonbahar dönemi hangi dillerden yapılıyor?

YDS İlkbahar Dönemi Sınavı, Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish Dili), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch Dili), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca (Ukraince) ve Yunanca dillerinden, Sonbahar Dönemi Sınavı ise sadece Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusçadan yapılacak.

YDS saat kaçta başlıyor?
Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) İlkbahar dönemi saat 9:30’da başlayacak?

YDS’de sınav süresi kaç dakika?
YDS’de sınav süresi toplam 180 dakika

YDS'de adaylara kaç soru sorulacak?
Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı'nda (YDS) toplam 80 soru soruluyor

YDS puanları ve seviyeleri
Yabancı dil seviyesi tüm adaylar için geçerli olmak üzere 100 tam puan üzerinden,
90 - 100 arasındaki puanlar (A) seviyesi,
80 - 89 arasındaki puanlar (B) seviyesi,
70 - 79 arasındaki puanlar (C) seviyesi,
60 - 69 arasındaki puanlar (D) seviyesi,
50 - 59 arasındaki puanlar (E) seviyesi

YDS'ye kimler başvuru yapabiliyor sınav hangi amaçla yapılıyor?
Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı'na (YDS), yüksek lisans, lisans, doçentlik sınavları, KPSS A grubu öğretmenlik sınavında dil puanı hesaplanacak adaylar, Tıpta uzmanlık ile Diş hekimliğinde uzmanlık sınavlarına girecekler, yurt dışı denklik sınavlarına gireceklerle memuriyette dil tazminatı alacak olan adaylar girebiliyor.
ÖSYM'den yapılan açıklama şöyle;
YDS’ye, doçent adayları ile doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adaylarla yüksek lisans programlarına başvuru yapacak lisans programı mezunları ile lisans programlarında okuyan öğrencilerin de başvuru yapması ve başvuracakları üniversitenin belirlediği puanı almaları gerekiyor.
2013 yılından beri KPDS, ÜDS dil sınavlarının kaldırılarak yerine YDS’nin getirilmesinin ardından yabancı dil puanı için öğretmen adaylarının da bu sınava girmeleri gerekiyor. KPSS Lisans Sınavlarında (Lisans/A Grubu ve Öğretmenlik) yabancı dil testi yer almayacağı için Yabancı dil testi sonucunun belirli ağırlıklarla katılarak hesaplandığı KPSS puan türleri, 2013 yılından itibaren Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) puanı ile ağırlıklandırılarak hesaplanıyor.
KPSS Lisans sınavlarında yabancı dil testinin de ağırlıklandırılarak hesaplandığı puanları edinmek isteyen adayların YDS’ye Almanca, Fransızca ve İngilizce testlerinin birinden girmeleri zorunludur. YDS’ye katılmayan veya Almanca, Fransızca ve İngilizce dışında bir yabancı dilden sınava katılan adayların, yabancı dil testi sonucunun belirli ağırlıklarla katılarak hesaplandığı KPSS puan türleri hesaplanmaz. KPSS’den sonra elde edilecek Yabancı Dil Sınavı (YDS) sonuçları, yabancı dil ağırlığı içeren bir sonraki KPSS puanlarının hesabında dikkate alınır.

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonuçları kaç yıl geçerli?
ÖSYM’nin aldığı karar uyarınca Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonuçları kurumların kendi mevzuatındaki geçerlilik süresi olacak. YDS geçerlilik süresini başvuru yapılan kurum (üniversiteler, ve diğer kurumlar) belirleyecek. Bununla birlikte YDS sonuçları Yabancı dil tazminatı ile ilgili olarak; 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2. maddesine göre, sınavda alınacak puanlar sınav tarihinden itibaren beş yıl süreyle geçerli olacak.
Bu konuda 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2. maddesinde (Değişik: 20/3/1997 - KHK - 570/15 md.) “…Bu madde uyarınca yapılan sınavlar beş yıl süreyle geçerli olacak. Bu sürenin bitiminde sınava girmeyenlerin yabancı dil seviyeleri bir alt düzeye inmiş sayılacak, seviyeleri (C) düzeyinde olanların yabancı dil tazminatları kesilecek. Bu madde uyarınca yapılan sınavlara diğer mevzuatla yapılan atıflara ilişkin olarak da bu fıkra hükmü geçerlidir” hükmü yer almaktadır.

Yds'de Nasıl Başarılı Olunur?
YDS’ de başarı nasıl yakalanır ve puan nasıl yükseltilir. Çalışma teknikleri nelerdir, yds de hangi taktikler kullanılıyor. Yabancı dil sınavının kişiye sağladığı yararlar nelerdir. Başarıyı yakalamak isteyen memurlar, öğrenciler, üniversite çalışanları bu yazı sizler için.

YDS NEDİR
ÖSYM tarafından gerçekleştirilen ve açılımı Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı olan merkezi bir yabancı dil sınavdır. Daha önceleri uygulanan ÜDS ve KPDS sınavlarının da bu sınava dahil edilmesi ile birlikte kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere üniversiteler ve özel sektörlerde geçerliliği olan bir dil sınavıdır.
Sınav 80 sorudan oluşur. Yanlışlar doğruları götürmez ve soruları cevaplandırmanız için size tanınan süre 150 dakikadır.
Her doğru cevap 1.25’ lik bir puan seviyesine karşılık gelmektedir. Sınava herkes başvurabilir.

YDS PUAN TABLOSU
YDS den alınan puanların seviye olarak karşılıkları ve memurlar için ödenen yıllık dil tazminatı tutarı aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

YDS PUAN SEVİYE MEMUR DİL TAZMİNATI
90-100 A 1500
80-89 B 600
70-79 C 300
60-69 D X
50-59 E X

YDS’ nin FAYDALARI
70 ve üzeri puan alan kamu kurumu çalışanları ve memurlar aldıkları puan seviyelerine göre dil tazminatı alırlar
Üniversitede araştırma görevliliği, yüksek lisans, doktora ve öğretim elemanı olmak için gereklidir
Kpss-A bölümünden sınava giren adayların birçok puan türünün hesaplanması için YDS’ye girmesi gereklidir
Tıp fakültesi için YDS dil puanı geçerlilik hakkına sahiptir
Buradan da anlaşılacağı gibi yds puanına sahip olmak ayırt edici bir özelliği de beraberinde getirmekle birlikte, rakiplerinizle aranızı açmanıza ve nitelikli eleman olarak iş piyasasında bulunmanıza yardımcı olmaktadır.

YDS de Nasıl Başarılı Olunur
İyi bir sosyal İngilizce'ye sahip olmak bazen Yds gibi sınavlarda yetersiz kalabilir. Bu nedenle gramer ve okuma-anlama konusuna ağırlık göstermek gereklidir. Bu nedenle birinci önceliğimiz gereken zamanı ayırmamız olmalıdır.
Bir diğer önemli husus ise Yds sınav tekniklerini bilmektir. Her ne kadar iyi bir konuşma seviyesine sahip olsak da sınavda bizden istenilen cevaplar basit teknikler ile yanıtlanabilir.
3 temel bölümde çalışmalar gerçekleştirilir.

DİL BİLGİSİ
Burada kullanılacak en önemli yöntem yazarak çalışmak ve ezberlemektir. Görsel öğrenme olarak adlandırılan yöntemler ile örneklerinizi kalıcı hale getirebilirsiniz. Akılda kalıcı kolay örnekler ile ezber yöntemlerinizi daha da geliştirebilirsiniz. Cümle kurmak çok önemlidir. Not ettiğiniz kelimeleri cümleler içinde kullanarak konuları pekiştirmeli ve sürekli tekrar etmelisiniz.

KELİME
Kelime en önemli bölümdür. Ne kadar çok kelime biliyorsak o kadar çok anlayabilir ve konuşabiliriz. Dil bilgisini bilmek bize doğru zamanları kullanmayı öğretir fakat kelime olmadan hiç bir anlam ifade etmez. Bu nedenle Yds ye yeni çalışacaklara bizim tavsiyemiz kelime kapasitelerini arttırmaları yönünde olacaktır. Kelimeler beraberinde yardımda getirir. Kelimenin olumlu yada olumsuz bir anlam ifade ettiğini bilmek o cümle hakkında bize yardımcı da olur. Kelime öğrenmek için başlıca gerekli materyal sözlüktür. Bir tane İngilizce-Türkçe yada İngilizce-İngilizce sözlük edinmek önemlidir.
Ayrıca kağıtların bir tarafına kelimenin İngilizce'sini diğer tarafına da Türkçe'sini yazarak eğlenceli oyunlar yapabilir ve öğrenmeyi eğlenceli hale getirebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise fazlaca vakit geçirdiğiniz yerlere İngilizce kelimeler asmakdır. Böylece oraya her gittiğiniz de o kelimeleri göreceksiniz ve bu şekilde daha kalıcı bir öğrenme gerçekleştirebileceksiniz.

OKUMA
Okuma çalışması ilk iki bölümde zayıf olanlar için tam bir ölümdür fakat bunun da kolay bir yöntemi var. hem Türkçe hemde İngilizce haberler sunan sitelere girip önce Türkçe haberi okuyup daha sonra da İngilizce haberi okuyarak ne anlatmak istediği hakkında bilgi sahibi olduğunuz için anlamayı kolaylaştırabilirsiniz. Okumak süreklilik gerektiren bir eylemdir. Okunan şeyler akıldan uçar gider fakat sağladığı fayda okuma hızınızın artması ve beraberinde kavrama hızınızın gelişmesi olacaktır. Bu nedenle Yds çalışmak isteyen arkadaşların düzenli olarak İngilizce yazılar okumaları önemlidir. İlk başlarda anlayamayabiliriz ama önemli olan bu alışkanlığı edinmeye çalışmaktır.
Bunlara değinmekle birlikte unutmamalıyız ki hiçbir şey bir anda gerçekleşmez. Belirli bir zaman gereklidir. Taktikler veya teknikler sadece zamanı kısaltmamıza ve daha hızlı öğrenme yöntemleri geliştirmemize yardımcı olur.

YDS TEKNİKLERİ NELERDİR
Buraya kadar anlattığımız bölümde Yds ye nasıl çalışacağımızı olağan yollarla anlattık ve küçük tüyolar verdik. Fakat Yds de uzmanların tavsiye ettiği bir kaç yöntem mevcut bunları kısaca şöyle sıralayabiliriz.
1- Soruda neyin istendiğini bilmeli ve soru kalıplarını ezberlemeliyiz
2- Sizden istenen cevaplar soruların işaret ettiği yerleri gösterir böylece tüm paragrafı tekrardan okumak gerekmez
3- Şıkları eleyerek gitmek bir diğer yöntemdir. Dil bilgisi uyumu, noktalama işaretleri ve bağlaçlara bakarak eleme işlemini gerçekleştirebiliriz
4- Sorularda her zaman ipuçları verilir bu ipuçlarından hareket etmek bizi doğru cevaba götürecektir
5- Tense uyumuna öncelikle bakmak yanlışları elememizde yardımcı olacaktır
6- Yardımcı kaynaklardan veya uzmanlardan aldığımız küçük formülleri cevaplara öncelikli olarak uygulamak da yarar vardır. Anlamaya çalışmak bizi yavaşlatabilir
7- Paragrafları satır satır anlamaya çalışmak yerine geneli hakkında bilgi sahibi olmaya çalışmak önemlidir. Daha sonra sorulan sorular ışığında ayrıntılı bakmakta yarar vardır

Bu ve benzeri yöntemler bizim hızımızı arttıracak ve sınavda belirli bir başarı seviyesi yakalamamıza yardımcı olacaktır. Ama unutmayalım ki İngilizce nankör bir dildir ve kullanmadıkça unutulur. Bu yüzden İngilizceyi hayatımızın bir bölümünde tutmalı ve puanlarımızı yukarılara çıkarmalıyız. Unutmayalım ki İngilizce puanları kamu kurumlarında her 5 yılda bir yenilenmesi gerekiyor. Bu nedenşe işi oldu bittiye getirip İngilizceyi boş verirsek öğrendiğimiz tüm bilgiler zamanla yok olup gidecektir.