YDS

“YDS” Nedir?

Açılımı Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı olan YDS, Ölçme, Seçme ve Yerlestirme Merkezi Baskanlıgı (ÖSYM) tarafından yapılan merkezi bir dil sınavıdır.
Katılımcıların dilbilgisi, kelime, okudugunu anlama ve çeviri becerilerini ölçen YDS çoktan seçmeli bir sınavdır. YDS, ilkbahar ve sonbahar olmak üzere yılda iki defa uygulanır. Içinde çesitli kategorilerden olusan 80 soru barındıran bu sınavın süresi 180 dakikadır. Yanlıs cevapların dogru cevapları götürmedigi bir sınav olan YDS’de her soru 1.25 puan degerindedir.
YDS Ingilizce dısında Almanca, Fransızca, Arapça, Bulgarca, Farsça, Ispanyolca, Italyanca, Rusça, Yunanca dillerinde de uygulanmaktadır.
YDS sonuçlarının geçerliligi sonucu kullanacagınız alana ve akademik birimin sartlarına göre 2 yıl ile 5 yıl arasında degismektedir.

“YDS” Kimler Hazırlanır?

Üniversitelerin yüksek lisans ve doktora programlarına basvurmak isteyen adaylardan yabancı dil puanı sunmaları talep edilir.
Yüksek lisans basvurularında (Lisansüstü Egitim ve Ögretim Yönetmeligi’nde zorunluluk belirtilmemis olmasına ragmen) adaylardan 50 ve üstü yabancı dil puanına sahip olmaları beklenir. Bu puanın %10’u basvuru sürecinde genel hesaplamaya dahil edilir.
Doktora programlarında ise Lisansüstü Egitim ve Ögretim Yönetmeligi’ne göre adayların en az 55 yabancı dil puanına sahip olma sartı bulunmaktadır.
Lisansüstü egitim dısında, akademik kadro alımları, doçentlik basvuruları, akademik yeterlilik ve yükselme süreçlerinde de adayların belirlenen seviyede yabancı dil puanına sahip olmaları sartı bulunmaktadır.
YDS ve YÖKDIL sınavları lisansüstü egitim, doçentlik sınavı ve akademik yükseltme süreçleri ile sınırlı olmak üzere esit geçerlilige sahiptir.
Bunun dısında, yabancı dil testi sonucunun belirli agırlıklarla katılarak hesaplandıgı KPSS puan türleri, 2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından uygulanan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) puanı ile agırlıklandırılarak hesaplanmaktadır. YÖKDIL sınavının KPSS puan türü ile birlestirilmesi mümkün degildir. Bu nedenle kamu kuruluslarında çalısan veya kamuda bir pozisyona atanmak için dil puanına sahip olma sartını karsılamaya çalısan adaylar YÖKDIL’e hazırlanmaz, bu puanı YDS ile elde ederler.

“E-YDS” Nedir?

ÖSYM tarafından düzenlenen ve açılımı Elektronik Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı olan E-YDS, standart YDS ile aynı soru sayısı ve içerige sahip, fakat uygulaması bilgisayar üzerinden yapılan merkezi bir yabancı dil sınavıdır.
E-YDS, Istanbul, Ankara ve Izmir’de bulunan özel sınav merkezlerinde (yaz aylarında verilen iki aylık ara hariç) her ay uygulanmaktadır.
E-YDS basvuruları internet üzerinden ÖSYM’nin kartlı ödeme sistemi aracılıgıyla alınmaktadır (http://odeme.osym.gov.tr). Ekim 2017 itibarıyla Ankara’da 4200, Istanbul’da 432, Izmir’de 120 aday kontenjanı bulunmaktadır. Basvurular açıldıktan sonra kontenjan doldugunda o ayın sınav basvurusu da sona ermektedir.
E-YDS’nin içeriginde dinleme, konusma gibi kısımlar bulunmamaktadır. Soru sayıları ve içerigi YDS ile tamamen aynıdır. Sorular bilgisayar üzerinden okunmakta, isaretleme kullanılan arayüz üzerinden yapılmaktadır. Geçerli oldugu alanlar ve süre bakımından da E-YDS ve YDS arasında bir farklılık bulunmamaktadır.
E-YDS’ye giren bir aday, girdikten sonraki üç ay içerisinde tekrar E-YDS basvurusunda bulunamaz. E-YDS’ye girmis veya basvurmus olmak, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yapılan standart YDS’ye basvurmaya engel degildir.

Kurslarımıza kayıt için acele edin. 1 Temmuz da başlıyoruz